Bevezetőként szeretném leszögezni, hogy minden kutya más természet, ahogyan mi emberek is különbözőek vagyunk. Így aztán minden gyermek is egy különálló kincs ezen a csodálatos bolygón. Ebből kifolyólag minden kutya-gyermek kapcsolat, családi elvárás, megszokás, cél stb más és más.
Lentebb azt olvashatjátok (és az ezzel kapcsolatos többi bejegyzésemben is majd), amelyeket fontosnak tartok. Időről időre szeretném megosztani veletek cseperedő fiam és kutyáim, (lovaim, ezt majd külön témaként) kapcsolatát és az ő közös interakcióik által szerzett tapasztalataimat.
A kép illusztráció.
Fontossági sorrendet nem tudok felállítani, mert az egészség és a viselkedés számomra nem rangsorolható, hiszen egyikből következik a másik és fordítva.
Elsődleges tehát, hogy a kutyánk mentálisan és fizikálisan is egészséges legyen.
Mit jelent ez fizikálisan:
– oltva legyen azzal a bizonyos veszettség-kombinált oltással,
– lehetőleg 3 havonta (városi kutyák esetében) – fél évente féreghajtózva legyen.
– Bőre is parazitáktól ( gombák, atkák, bolhák, kullancsok) mentes legyen. Egészséges szervezetnek bizonyos gombák- és baktériumok, atkák jelenléte nem okoz megbetegedést, ám ha az immunrendszer legyengül, ezek a kórokozók elszaporodhatnak. Környezetünben azonban állandóan jelen vannak, egyes csoportjuk a talajban, mások a bőrfelületen is (macskákon gyakoribb az előfordulásuk).
– Bármi rendelleneset észlelünk a kutya viselkedésében, testén, forduljunk állatorvoshoz!
– Ha a kutya tisztán tartása otthon nem végezhető el és szakértelmet kíván, vigyük rendszeresen kutyakozmetikába!
Kutyánk legyen mentálisan egészséges. Sajnos ezt ma nehezebb megvalósítani, mint gondolnánk. Ameddig a legtöbb gazda küzd valamilyen pszichés problémával, addig ne várjuk, hogy kutyáink is rendben legyenek lelkileg.
Mire gondolok, azaz mikor egészséges egy kutya mentálisan. Nevezzük úgy akár, hogy mikor boldog? Hát nézzük:
– egy kutya élete akkor teljes, amikor stresszmentesen, amikor a falkavezér (gazda) irányítása alatt biztonságban érezheti magát .
– Egy kutya akkor elégedett, amikor megfelelő és gyakori testmozgásban van része és érzi, hogy valamilyen módon meg kell dolgoznia a táplálékért és a vízért.
– Egy kutya akkor elégedett, amikor vezetőjére bízhatja az életét meghatározó szabályok, határok és korlátok kijelölését.
– A kutyák imádják a rendszert, a rítust és a következetességet.
– Ugyanígy szeretik, igénylik az új élményeket és a felfedezés lehetőségét, különösen akkor, ha érzik, hogy megbízható kapocs fűzi őket a vezérhez (gazdához).
– Amire lényegében szükségük van: testmozgás, fegyelem, szeretet.
– Társas kapcsolatok. Szociális lények, ne fosszuk meg őket a fajtársaikkal való rendszeres érintkezéstől!
A következő részben írni fogok konkrét jelenségekről, amik figyelmeztető jelek lehetnek arra, hogy esetleg a kutya nincs felkészülve egy baba fogadására, illetve veszélyeket rejthet magában a rózsaszínnek vélt kutya-gyermek kapcsolat.
Addig is vidám kutyázást kívánok!
Felhasznált irodalom: Dr. Vainer Attila: Dr. Vau 2006, Cesar Millan: A csodálatos kutyadoki 2006